Wizerunek

Jak dbać o włosy zimą

Zima to ciężki czas dla włosów, wahania temperatury sprawiają, że włosy przestają układać się tak, jak dotychczas, nagminnie się puszą, o wiele szybciej się przetłuszczają oraz stają się bardziej suche i łamliwe. Oto kilka porad co zrobić, aby włosy nawet zimą prezentowały się dobrze.

  • Mycie włosów

Jak często myć włosy zimą? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż włosy powinno się myć wówczas, gdy tego wymagają. Zimą jednak włosy przetłuszczają się dość intensywnie z powodu gwałtownych różnic temperatur. Najlepiej zaopatrzyć się w łagodny szampon do włosów, który może być używany nawet codziennie oraz szampon oczyszczający, którego użyjesz raz na tydzień, zmywając nim pozostałości ciężkich odżywek oraz środków do stylizacji.

  • Odżywianie

Prawidłowa pielęgnacja włosów zimą to również stosowanie odżywek do włosów. W składach odżywek na zimę powinny znaleźć się: emolienty (np. cetearyl alcohol), oleje roślinne (w tym olej rycynowy), lanolina, które zadbają o odpowiednie odżywienie i nabłyszczenie włosów. Z kolei parafina i silikony zapobiegną nadmiernej ucieczce wody z włosów, chroniąc je przed uszkodzeniami. Dobieraj odżywkę tak, by nie obciążyć nadmiernie swoich włosów. Zima to również dobry czas, by stosować przed myciem oleje do włosów.

  • Spłukuj włosy zimną wodą

Zimna woda obok odżywek pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i kondycji włosów zimą. Każde mycie włosów kończ zimnym strumieniem wody. Woda powinna być chłodna, ale nie lodowata. Taki zabieg pomaga łuskom włosów lepiej do siebie przylegać, włosy też wolniej będą się przetłuszczać i zdecydowanie mniej puszyć. Zimna woda powinna być używana jedynie do ostatniego płukania, nigdy nie myj nią głowy, gdyż wysuszysz i zmatowisz swoje włosy.

  • Suszenie

Zimą najlepiej pozwolić naszym włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli jednak musimy suszyć włosy suszarką, należy zapewnić sobie trochę dodatkowego czasu, by móc je wysuszyć chłodnym strumieniem powietrza, najlepiej suszarką z jonizacją.

  • Dieta

Kondycję naszych włosów może też osłabić nieprawidłowa dieta. Zimowa dieta jest zdecydowanie mniej bogata w witaminy i minerały. Warto więc wzbogacić zimową dietę na przykład w orzechy i ziarna, które są skarbnicą wielu substancji odżywczych. Świeże owoce warto zastąpić suszonymi, warzywa jadać w formie kiszonek i weków. Trzeba również nawadniać organizm , czyli po prostu pić dużo wody. Można też wprowadzić dodatkową suplementację (tabletki na włosy z żelazem, cynkiem, witaminami z grupy B).

  • Czapka

Chłód sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, więc włosy są pozbawione naturalnej ochronnej warstewki tłuszczu i bardziej podatne na uszkodzenia. Robią się też słabsze i mogą nadmiernie wypadać, bo na zimnie naczynka krwionośne się zwężają, więc do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Co możemy zrobić by zminimalizować negatywne skutki noszenia czapki? Przede wszystkim należy kupować te uszyte z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze głowy oddychać.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Możesz go zostawić!

Dodaj komentarz